Akkreditált lelkigondozói képzés

Szervező: KALOT Egyesület és Babes-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Kara

A képzés helyszíne: Csíksomlyó, a KALOT Egyesület székhelye (Csíkszereda, Szék útja 147)
posztgraduális képzés és a sikeres vizsga után a végzettek a Babeș-Bolyai Tudományegyetem által kiállított oklevelet (90 kredit) kapnak. A szakképesítés román megnevezése: „CONSILIERE SPIRITUALĂ CENTRATĂ PE VALORI”
A képzés időtartama: 380 óra, plusz 120 óra önismeret. A képzést tömbösített formában 18 alkalommal (csütörtök d.u. – szombat dél) tartjuk meg. A 120 óra önismeretet is tömbösített formában tarjuk (péntek du.-tól vasárnap délig), a csoporttal való előzetes egyeztetés után.
Készség fejlesztő kompetenciák:
A képzés során a résztvevők pszicho-szociális, vezetői és szervezetfejlesztői kompetenciákat szereznek:
  • olyan interdiszciplináris tudásra tesznek szert, amely elsősorban a szociál-pszichológiai irányzatokra fókuszál, ugyanakkor szilárd morális – etikai alapokon nyugszik
  • képesek lesznek az egyén, a család, csoport és szervezet működését rendszerszemléletben is megérteni, problémamegoldásaiban és a fontos életesemények feldolgozásában, empatikus meghallgatással és megfelelő válaszadás képességével kísérni.
  • Képesek lesznek az egyént hármas viszonyrendszerében szemlélni: önmagával, környezetével és a transzcendenssel való viszonyaiban.
  • képesek lesznek a vallásos tapasztalatokhoz kapcsolódó alapvető pszichológiai és magatartásbeli jelenségeket azonosítani és tudatosítani
  • képesek gyásszal vagy egyéb veszteséggel küzdők és krízishelyzetben levők egyéni és csoportos segítésére, menedzselésére
  • képesek a végzettségüknek megfelelő területeken csoportokat és közösségeket mentorálni és vezetni.
  • képesek az emberek spirituális fejlődése során felmerülő kérdésekre, problémákra megfelelő szakmai segítséget adni.
A képzés tantárgyai:
Szemeszter
Tantárgyak
Kurzus
óraszáma
Szeminárium óraszáma
Vizsga

Kreditpontok
 I. félév

Egyház és társadalom (egyházak, vallásszociológiai kérdések a társadalomban)

4

Személyiséglélektani és fejlődéslélektani kérdések (életkori sajátosságok, életesemények)

A lelkigondozás alapkérdései

Spiritualitás

Szociálpedagógiai alapismeretek
1

Mentálhigiénés jelenségek, krízisintervenció

3

Lelki egészség, pszichopatológiai alapismeretek, a lelki működés zavarai

Logoterápiás kérdések

91
15

Összesen I. félév

126

II. félév

Az egyén pszichoszociális és spirituális fejlődése

5

Családok lelkigondozása (családterápiás ismeretek)
14

5

A kultúra eszközei a lelkigondozásban
8

3

Egészségügyi és klinikai alapismeretek a lelkigondozásban

Terepmunka, szervezeti struktúra elemzés, filmklub

4

Lelkigondozói beszélgetés módszertana, lelkigondozói kapcsolat és kapcsolatelemzés

Projektszeminárium

70
46

Összesen II. félév

126

III.félév

Projektszeminárium

26

Terepmunka, szervezeti struktúra elemzés, filmklub

6

Személyesen kísért lelkigyakorlaton való részvétel

40

Intenzív heti műhely

22

124

Összesen III. félév

128

Képzés óraszáma:

380

Önismeret

120

Lelkigondozói képzés óraszáma:

500

Tandíj

A képzés szerkezete:

3 normál félév +
1 félév önismereti képzés (Moreno Egyesület által elismert külön oklevelet biztosít)
A normál félév tandíj-hozzájárulása: 970 lej / félév
Az önismereti képzést tartalmazó félév díja: 240 EUR. Az önismereti képzés - ha valaki rendelkezik a Moreno Egyesület, vagy más akkreditált intézet által kiadott oklevéllel vagy 120 óraszámú bibliodrámás oklevéllel – elismertethető.
Renovabis Alapítvány támogatásának köszönhetően a képzés minden résztvevője 300 lejes költségtámogatásban részesül. Így a féléves tandíj a felsőfokú végzettek számára 670 lej, a középfokú végzettek számára 420 lej. A támogatást a képzés feltételeinek be nem tartása esetén el lehet veszíteni.
 Jelentkezési feltételek:
  • egyetemi vagy főiskolai végzettség (ez feltétele a Babeş-Bolyai Tudományegyetem által biztosított posztgraduális oklevél megszerzésének)
  • középiskolai végzettség (abban az esetben, ha valaki nem igényeli az egyetem által kibocsátott oklevelet. Ebben az esetben a tandíj 720 lej/félév, az önismereti képzés ára változatlan)
A képzésre felvételizni kell. A felvételi egy személyes interjúra alapszik, ahol a felvételiző lelki érettségét, a csoportban való együttműködését és a lelkigondozói munka iránti hajlamát, adottságait mérik. A felvételi interjúra szeptember folyamán kerül sor.
Kifizetés módja: A beiratkozási díj 50 lej, amit jelentkezéskor kell kifizetni, a félév tanfolyam díját lehetséges négy részletben is fizetni (az első részletet a tanfolyam megkezdéséig).
A képzésre jelentkezni lehet a KALOT Egyesületnél:
530203 Csíkszereda, Szék útja 147
Tel./fax: 0266/371419 (hétköznap 8.00-12.00 között),
Mobil: 0745201823, 0749-059459
Felelősök:
Drd. Fejes Ildikó
Sebestyén Ottó- lelkész, lekigondozó
Dr. Vik János egyetemi adjunktus

Támogató: Renovabis Alapítvány

Jelentkezéshez szükséges:

szakmai önéletrajz
főiskolai, egyetemi, érettségi oklevél másolata
(Ha rendelkezik vele) önismeretet igazoló okirat másolata

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2012. szeptember 5.
A helyek száma korlátozott!