Hírek

Megkondultak a Szent István templom harangjai​

DSCI6870A Gyergyószentmiklósi Szent István-templom vasárnapról vasárnapra, ünnepről ünnepre megtelik imádkozó emberekkel. A hívőket ezentúl nemcsak a belső hang, a lelkiismeretük szava, hanem a vasárnap felszentelt harangok is templomba szólítják.

"A harangok szorosan Isten népének életéhez kapcsolódnak"- mondta Keresztes Zoltán, a Szent István-templom plébánosa a vasárnapi ünnepi szentmisét megelőző harangszentelésen. A város alszegi részében ezentúl három harang kondul, a Szent István király egyházközség híveinek eseményeit is jelezve.

Mezei János polgármester a harangok, a déli harangszó történelmi üzenetéről szólt. "Nincs még egy nép a Földön, amely közel hatszáz éven át büszkeséggel őrizheti diadalát, emlékeztetve a nagyvilágot egy olyan tekintélyes túlerővel szembeni győzelemre, mint mi magyarok az 1456-os nándorfehérvári győzelemre. Amikor a Nap a látóhatár legmagasabb pontjára hág, a délnek nevezett napszakban a világ valamire való harangja ennek emlékére kondul bár egyet, a hajdani magyar győzelem előtt tisztelegve. A magyarok győzelmét ellenségeik felett éppen akkor jelzik a harangok, amikor a Napnak a legnagyobb az ereje és a sötétségnek a legkisebb a hatalma" - mondta a polgármester. Hozzáfűzte: "A ma felszentelésre kerülő harang és torony a templom névadója nevében minket a Szent István-i élni akarás, a megmaradási kényszer és a tudatos jövőépítés hármasságára figyelmeztet".

DSCI6886"Merem remélni, hogy az érces kongású harangszó képes lesz visszahívni a hitet önmagunk erejébe, a bátorságot szent céljainkért való küzdelmünkbe és a bölcsességet a hamis próféták felismerésébe" - hangsúlyozta a polgármester kívánva, hogy a harang hangja ébressze fel a még alvó vagy éppen szunnyadó lelkeket, és buzdítsa őket a székelység feladatának beteljesítésére.

„Hangja van a Szent István-templomnak" - mondta Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, és örömét fejezte ki, hogy a város alszegi részében, a Bucsin lakónegyedben megkondultak a harangok, történelmi jelentőségűnek vélve a harangszentelést, mely jelzi: hűek vagyunk a múlthoz és a jövőbe is mutatunk.
Bíró Ágota Ferenczi Attila Harangok hangja című versét szavalta e, ezt követően került sor a harangok felszentelésére. Tamás József püspök és Portik Hegyi Kelemen fősperes-plébános mondott áldást. A Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara énekelt, majd a harangok ünnepélyes megkondítására Tamás József püspököt, Mezei János polgármestert és Barti Tihamért, a megyei tanács alelnökét kérték fel.

​Baricz Tamás Imola​

Helyi hírek

„Egységben az erő” címszó alatt tartotta meg a Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács a tisztújító küldöttgyűlését 2021. október 1-én Gyergyószentmiklóson a Művelődési Ház Karancsi Sándor teremében. A küldöttgyűlés résztvevői a GYTIT tagszervezetei voltak és a GYTIT által...
Read more...
Vajon milyen képességekkel kell rendelkeznem és mit kell tanulnom ahhoz, hogy boldog felnőtt legyen belőlem? Milyen munkát végeznek szüleim és hogy látom őket? Mit szeretnék elérni az életben? Mi az ami kikapcsol és az én erősségem?...
Read more...
Gyergyói Perpatvar %2021 %b %15
2021. november 22 – december 10. A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács idén második alkalommal szervezte meg a Gyergyói Perpatvar című rendezvényt a gyergyói medencében, amely tulajdonképpen egy vita klub középiskolások számára. A rendezvény egy több...
Read more...
EgyFeszt Pillanatok %2022 %b %17
A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács csapata idén egy Fotópályázattal szállt be az EgyFeszt szervezésébe. A projekt elsődleges célja az volt, hogy fiatal fotósok, függetlenül a technikai felszereltségüktől készítsenek, olyan pillanatképeket a fesztiválról, amelyekből tükröződik annak...
Read more...
A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács (GYTIT) kinyitotta kapuit a fiatalok fele, hiszen augusztus 19-21 között egy olyan kommunikációs és csapatépítő hétvégét tartottak, ahol a fiatalok nem csak a kommunikáció fortélyairól tanulhattak, hanem akár a szervezet...
Read more...