Belső iránytű
Élni, szeretni művészet
Bátor Botond pálos szerzetes életvezetési tanácsadóvá vált egy estére a Belső iránytű meghívottjaként. Az életvezetés művészete címmel tartott előadást a gyergyószentmiklósi Szent István plébánián telt háznyi érdeklődőnek. A „fehér barát” elmondta: nincs újdonság az ő közlendőjében, ahogy a pszichológusok mondandója sem mai keletű, hiszen az életvezetéshez szükséges bölcsességeket már réges-régen leírták a remeték. A bölcsességhez harmónia kell, ezt érdemes keresnie az embernek. Rávilágított méltóságunk lényegére: értelmünk olyan, mint a föld, azt növeli, amit táplálunk. Ha a kukoricát, a jót öntözzük, akkor ételünk lesz, ha a nadragulyát, akkor a méreganyagot szaporítjuk.
A pálos szerzetes a pénz világáról az érték felé irányította a figyelmet, csodálkozásra adva okot azzal, hogy tulajdonképpen minden, ami ingyen van, az értékes. „Tehát a legnagyobb értékeink, az értelmünk, a reményeink, a hitünk, az, hogy szerethetünk valakit, a családtagjainkat, a barátainkat, a hazánkat, az intelligenciánk, a különböző képességeink, ezek mind ingyen kapott értékek, és ezek a legfontosabbak. És mi mégis a lényegtelent, azt, amiért fizetünk, azt tartjuk értékesnek.” Az „életvezetési tanácsadó” pár pontban határozta meg, hogyan tudunk értékessé válni, normális emberré lenni, akivel jó együtt lenni önmagunknak és másoknak is.
- Értékesnek tartsam magam, hiszen csak így tudok másokat is értékelni. Legyek tudatában, hogy valaki akart engem, valaki hívott a létbe, szeretett. A szeretet lényege: akarom, hogy legyél. „Ha most lezuhannék a hegyről, / kiesne egy parányi, fekete betű / az Isten regényéből” – idézte Dsida Jenő versét a pálos szerzetes.
- Arra mész, amerre nézel. Ha a kátyút, a fát nézed, akkor neki fogsz menni, ha a kikerülés lehetőségét kerülöd, akkor megúszhatod a csattanást. Vedd kezedbe az Evangéliumot, mert Isten akaratát, mint feleséged gondolatát nem tudhatod, amíg meg nem kérdezed! A vitorlás számára mindegy, honnan fúj a szél, ha tudja, hová szeretne kikötni. Ki kell tűzni a végső célt, hogy legyen, amihez igazodni. Házastársaddal sem lehet megtartó cél a lakás, az új kocsi, de segíthet a nehézségekben, ha tudod, feladatod, hogy őt elvezesd az üdvösségre.
- Panaszkodás helyett kérj bölcsességet, hogy kibírd azt, amit nehéz eltűrni, és meglátod, megváltoznak körülötted az emberek!
- Kellenek nekünk a példák, az eliteket nézzük. Az előadó egy idős emberről beszélt, aki mindig derűs volt. Békésen fogadta, hogy tolószékbe kényszerült, és nem csüggedt akkor sem, amikor bokából, majd térből vágták le a lábát. A kérdésre, hogy mi táplálja mosolyát, környezetével való kedvességét, miközben egyre félszegebb, így válaszolt: „Nem mindegy nekem, hogy Isten darabokban vesz-e magához, vagy egyben.” Ő azok közé tartozott, aki azokat a gondolatokat táplálta magában, amelyek előre vitték – jegyezte meg Bátor Botond, hozzátéve: a gondolatért, ami fejünkben megszületik nem vagyunk felelősek, de azért igen, hogy meddig éltetjük, hogy addig tápláljuk-e, amíg érzéseket fakasztnak, tettekké válnak.
- Tekintsük kihívásnak a konfliktust! Igazán jól vitatkozni akkor tudunk, ha a helyünkön vagyunk, ha indulatok helyett kérni tudjuk: Jézus, te szólalj meg bennem, általam! Ha bocsánatot akarsz kérni, ne firtasd, hogy kinek van igaza. Tudatosan válaszd le az egyént a problémáról. Csak akkor menj bele a konfliktusba, ha tudod látni a másik értékeit. Tudd kimondani: kíváncsi vagyok, te miért haragszol rám. „Aki bocsánatot tud kérni, az az ember a helyén van. Tudja, bocsánatkérésével saját szabadságát kapja vissza.”
A Belső iránytű meghívottjának szavai még sokáig fognak visszacsengeni: az életet nem élhetjük le csak úgy, hogy van, hanem hogy ez egy kapott érték, meg kell tanulnunk formálni, alakítani, és ez művészet.
Balázs Katalin