Hírek
Szent István-búcsú
„A gyermekeknek nem több pénzre van szükségük, hanem szülôkre”
Első alkalom, hogy a Szent István-búcsút megelőzően, a Szent István plébánia szervezésében, a búcsú jellegét kiemelvén, az ünnep fontosságára lelkiekben, szervezetten készültek. A hívek lelki megújulással, kiengesztelődéssel, újrakezdéssel hangolódtak rá az egyházközség születésnapjára.
Bartos Károly, a Szent István templom plébánosa mint mondta, fontosnak tartják az ünnepre való lelki felkészülést, és a viszszajelzések azt mutatják, szükségük van a híveknek a feltöltődésre.
A lelki feltöltődéshez nagy segítséget nyújtott Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes, aki több napon át tartózkodott városunkban.
– Egy új egyházközségbe kaptam a meghívást, és úgy gondoltam, nem árt visszatekinteni az ősegyházi állapotokra, hogy hogyan született az őskeresztény közösség, milyen kihívásokkal kellett szembenéznie, és mit lehetne abból a mai világba átültetni.
A Gyergyói-medence papsága, a Szent Korona Lovagrend tagjai és csíki Mária-tisztelők együtt ünnepeltek a gyergyószentmiklósi hívekkel. A Szent Korona jelképeiről és jelentéséről – melynek hasonmása a Szent István egyházközség tulajdona – szóltak a vendégek.
Szent István király ereklyéinek felmagasztalása ünnepén az értékrend és példamutatás fontosságát hangsúlyozta az ünnep meghívott szónoka, Oláh Dénes főesperes. Szent Istvánt, mint felelős édesapát állította példaként a hívek elé.
– Ha követjük a médiát, láthatjuk, megszaporodott a tetten ért közéleti személyiségek esete, szinte szégyelljük, hogy ők is az ember névre hallgatnak. Mi viszont büszkék lehetünk egy magyar személyiségre, az első keresztény királyunkra, mert bármeddig is elemezzék életét, egyre több erényéről szerezhetünk tudomást – mondta. Szentbeszédében rávilágított arra, túl kevés időt töltünk azokkal, akiket szeretünk, és többet foglalkozunk az anyagi dolgokkal, amiknek egy idő után már semmi jelentőségük nincs. A lelkipásztor felhívta a szülők figyelmét, hogy foglalkozzanak többet gyermekeikkel, és neveljék őket Jézus tanítása szerint, mert elsősorban ez a legfontosabb, és nem az anyagiak. Prédikációjában számos példát is felhozott, amikor a szülők azt hitték, mindent megadtak a gyereküknek azáltal, hogy másodállást, külföldi munkát vállalva több pénzre tettek szert. A távollét miatt nem volt lehetőség a példamutatásra, így a követendő példa hiányában más élete lett a gyermeknek. A gyermek számára nincs rosszabb, mint nem találni a követendő példát, amelyet elsősorban a szülők kell mutassanak.
– A felnövekvő generációnak annyira fontos a jó példa, mint egy falat kenyér. Nem több pénzre van szükségük, hanem szülőkre. Ha kimarad az édesapa, édesanya példája a gyerek életéből, valami olyant rontunk el, ami később sem helyrehozható. Nemzetünk sírját ássuk meg.
A főesperes kitért Szent István és felesége, Gizella szülői magatartására is, felelős szülők voltak, akik számára szent volt az élet, a gyermekük nemcsak megszületett, hanem az örökkévalóságnak is megszülték. Nagy szükség van szülő és gyerek együttlétére, az Imre herceghez szóló intelmekre.
Ft. Oláh Dénes főesperes több valós eseményt, történetet is mesélt, melyen a jelen lévő szülők talán mindegyike elgondolkodott. Kitért a televíziózás helyetti esti beszélgetésekre, a gyerekek keresztény nevelésének, az Út megmutatásának fontosságágát emelte ki.
A szentmise végén ft. Bartos Károly plébános köszönte meg mindazok segítségét, akik az ünnep ünneppé tételén szorgoskodtak. Ez az egész szentmise egy hálaadás is – fogalmazott.
Baricz-Tamás Imola