Hírek

A legnagyobb szeretetben élni

Házas Hétvégét szerveztek Gyergyószentmiklóson, melynek a Szent Benedek Tanulmányház adott otthont.

c 119

A vasárnap, április 22-én véget erő Házas Hétvége katolikus lelkiségi mozgalom. Célja a házaspárok és a lelkipásztorok egymással, közösségükkel való kapcsolatának elmélyítése. Bár katolikus indíttatású mozgalomról van szó, mégis nyitott bármely más felekezethez tartozók számára is.


A jelenlévőket kérdeztem, mit nyújtanak ezek az alkalmak számukra? Ha változik, mi változik egy-egy ilyen hétvége után mindennapjaikban?A csak háttereseknek nevezett házaspárok nekem is segítséget, hátteret nyújtottak, csakúgy, mint a hétvégébe először bekapcsolódóknak. Amit segítség nélkül is láthattam, az a nyugalom volt.

– Tízéves házasként voltunk az első ilyen hétvégén. Csodálatos volt, ugyanis visszakaptuk a házasságunknak azt a fényét, amit akkor éreztünk, amikor összeesküdtünk. A befejező szentmisén ugyanazon érzéseket éltük át, mint amikor esküdtünk az oltár előtt. Érzéseink felerősödtek, és én úgy éreztem, szerelmünk jobban lángol, mint azelőtt. Itt jöttünk rá arra, hogy mennyire összeillünk. Sokkal könnyebben tudtunk továbbmenni, a nehézségeket, az akadályokat is könynyebben vettük a Házas Hétvége után, mint előtte – fogalmazott az egyik hátteres. Egy másik így vélekedett:

– Számunkra nemcsak egy találkozó, inkább egy életstílus lett belőle. Az első alkalommal, amikor részt vettünk egy ilyen hétvégén, rájöttem arra, hogy nemcsak gyermekeim vannak, hanem férjem is, hogy elsősorban feleség vagyok, és csak azután anya. Ugyanakkor rengeteg jó embert megismertünk, akiktől nagyon sokat tanultunk. Olyan házaspárokat, akik arra törekednek, hogy kiegészítsék egymást, nem pedig kikészítsék.

Erdélyben tizenegy éves múltnak örvend a mozgalom, melynek már több mint 500 házaspár a tagja.

Helyi közösségek is alakulnak, melyek rendszeresen, havonta találkoznak – hangzott el.

Lényege a szeretet melletti döntés megélése a mindennapokban.

Ft. Bartos Károly, a Szent István plébánia plébánosa a lelkiségi mozgalom kezdeteiről beszélt:

c 132

– A múlt század elején egy házaspár elment egy paphoz felkérve, segítsen nekik, hogy tudjanak együtt dolgozni a saját házasságukon. Így indult a mozgalom. Ami aztán Amerikából visszajött Európába, így terjedt Belgium, Németország, Ausztria, Magyarország, Erdély felé. Az egyháznak nagyon fontos, hiszen a család, a nemzeti hovatartozás, a keresztény közösséghez való tartozás a megtartó erő.

A család az alapsejt, hiszen hogyha jól működnek a családok, akkor olyan, mint egy jó vérkeringés. Ha jó a házastársi kapcsolat, akkor a gyermekek is normálisabban nevelkednek, a keresztényi értékeket igazából átveszik. Tapasztalataink szerint a házas-hétvégés párok a keresztényi életben is jobban helytállnak, a gyermekeiket is szebben nevelik, egyháziasabbak közösségi szellemben. A közösség ezáltal épül.

Mi, papok, azért veszünk részt e hétvégéken, hogy hivatásunkat ápoljuk, hogy a hívekkel való kapcsolataink bensőségesebbé váljanak, ne felületes legyen, hogy úgy szeressem a híveket, mint egy családapa, nem pedig úgy, mint egy hivatalnok – fogalmazott.

Elhangzott, hogy a házaspároknak is fontos a pap jelenléte, hiszen a gyermekek is láthatják a bensőséges kapcsolatot az egyházzal.

A harmadik ekképp látta:

c 133

– Sokat beszélünk arról, hogy a házasság szentség, de nagyon kevesen élik meg a szentségi házasságot. Akik ezen a hétvégén részt vesznek, megértik azt, hogy egész életen keresztül szenvedélyesen szeretni a feleségemet, pont olyan kihívás, mint egy papnak szenvedélyesen szolgálni az egyházközösségében. A két párhuzam nagyon szépen alakul egymás mellett, éppen ezért egy nagyon mély és bensőséges kapcsolat tud kialakulni a plébános és a házas-hétvégés párok között. Az a jó, hogy a férj és a feleség együtt vannak jelen. Tehát nem az van, hogy a feleség egy női klubba, a férj egy férfiklubba megy el, és ott próbálja megtalálni azt, ami hiányzik, hanem itt, közösen tesznek azért, hogy egy nagyon szép házasságot tudjanak megélni.

A nap folyamán ünnepi ebédre is sor került, ahol ft. Nagy József köszöntötte a jelenlevőket. Végül szentmisével zárták a napot, ahol a párok fogadalmaikat erősíthették meg.

Bajna Gyöngyi

Gyergyói Kisújság

Helyi hírek

A mai világban sajnos háttérbe vannak szorulva az emberi kapcsolatok, pontosabban a kapcsolataink nagy része az online térben valósul meg, különböző játékokon, applikációkon és közmédiai platformokon keresztül. A Gyergyó Területi Ifjúsági Tanács úgy döntött, hogy...
Read more...
Az év vége mindig a nagy találkozásokról szól. 2022 decemberének végéhez közeledve a Gyergyó-medencei diáktanácsok elnökeivel és alelnökeivel találkoztunk. Átbeszéltük az idei év megvalósításait és a jövő évi terveinket. Fontosnak tartjuk, hogy ők is tudják:...
Read more...
Ifjúsági börze %2022 %b %27
Idén a GYTIT hagyományossá vált Ifjúsági börzéjét rövidített programmal tudták megszervezni, viszont ez a színvonalasságában és a hasznosságában nem gyengítette a rendezvényt.   Év végén találkoztak a Gyergyói-medencében tevékenykedő ifjúsági szervezetek, diáktanácsok képviselőivel. A program kora délután...
Read more...
A gyergyói szociális szakkönyvtár 2014-ben jött létre abból a célból, hogy a városunkban jelenlévő segítő foglalkozású szakembereknek, illetve a távoktatásos képzési formában segítő szakmákat tanuló diákoknak segítségére legyen a szakmai felkészültségre. Azóta a könyvtár állománya...
Read more...
Napjainkban egyre több ember törekszik a környezettudatosabb életmódra. Egyre inkább bőrünkön érezzük az ökológiai válság hatásait, leginkább klímánk megváltozása és az egyre gyakoribbá váló extrém időjárási jelenségek jelzik a növekvő problémát. Próbálunk tenni az ökológiai...
Read more...
Megtalált Színek címmel, a témaköröket kibővítve 2020-2021-ben a Csoóri Sándor Alap támogatásával zajlottak a képzések. A szövés, nemezelés mellett a szappankészítés, mézeskalács díszítés és tojásfestés is szerepelt megvalósításaink között. Emellett műhelymunkák, szakmai találkozók is helyet...
Read more...